Księżniczka na opak wywrócona | reż. Remigiusz Brzyk

Pedro Calderon de la Barca Księżniczka na opak wywrócona

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie.

Imitacja - Jarosław Marek Rymkiewicz
Reżyseria i scenografia - Remigiusz Brzyk
Muzyka - Jacek Grudzień
Dramaturgia i asystentki reżysera - Adrianna Alksnin (II r. WRD), Ewa Mikuła (II r. WRD), Klaudia Hartung-Wójciak (III r. WRD)
Kostiumy i asystentki scenografa - Dagmara Jemioła-Hryniewicka, Agata Leżuch, Natalia Majka (ASP w Katowicach)
Konsultacje ruchowe - Tomasz Wesołowski

Występują: Kamila Banasiak, Klaudia Bełcik, Dominika Feiglewicz, Emilia Korsak, Martin Bogdan, Maciej Grubich, Kacper Lech, Jan Niemczyk, Jakub Sasak, Marcin Sztendel.

Księżniczka na opak wywrócona - imitacja siedemnastowiecznej komedii Calderona autorstwa Jarosława Marka Rymkiewicza jest dla twórców próbą realizacji toposu miłości romantycznej w świecie wielkiej polityki, gdzie polityczne ingeruje i infekuje to, co prywatne. Tekst Calderona staje się pretekstem do namysłu nad skutkami głębokich podziałów społecznych i ekonomicznych oraz nad możliwościami emancypacji w ramach społeczeństwa patriarchalnego i klasowego oraz opresywnych struktur językowych. Czy władza pieniądza i pozycji to już przebrzmiały relikt przeszłości lub może ciągle funkcjonujące generatory marzeń o lepszym życiu i czy tytułowe wywrócenie świata na opak – poprzez swoją tymczasowość i świadomość końca - nie konstytuuje tylko danego porządku.

Charakterystyczna dla tego świata gra masek i piętrzące się intrygi zaburzają poczucie realności i zdolności jednostki do samostanowienia i określenia własnej tożsamości. Realizacja studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST staje się więc także pytaniem o status i bycie aktora na scenie oraz o możliwości i sposób istnienia wspólnoty czy jednostki we współczesnej rzeczywistości w ogóle.


Obsada:


DIANA - Emilia Korsak


ROBERTO - Kacper Lech